Tutorial- Bransoletka makramowa regulowana

Tutorial wykonania bransoletki makramowej z regulowanym zapięciem

Elegancka, delikatna, subtelna i dodatkowo cały czas modna. To urocza bransoletka makramowa, którą z możesz wykonać sama- dla siebie lub na prezent.

Ten świetny tutorial przygotowała dla Was Agnieszka Lewna- Brzozowska, która tworzy makramowe cuda pod marką Do szkatułki wrzucone– koniecznie zobaczcie Jej profil na Instagramie. Agnieszka szczegółowo opisała, krok po kroku w jaki sposób wykonać tą niezwykle modną i czarującą bransoletkę.

No to zaczynamy 🙂 

tutorial bransoletka makrama
tutorial bransoletka makrama

Do wykonania bransoletki będziesz potrzebować:

tutorial bransoletka makrama

Dodatkowo będziesz potrzebować: 

  • nożyczki

  • zapalniczkę

  • kartonik (wysokość około 20 cm)

tutorial bransoletka makrama

1.Odmierz 2 odcinki po 40 cm czerwonego sznurka i 2 odcinki około 100 cm.

tutorial bransoletka makrama

2. Teraz zamocujemy sznurek z dwóch stron liliowej bazy.

tutorial bransoletka makrama

3. Złóż czterdziestocentymetrowy sznurek na pół, wyznacz środek.

 

tutorial bransoletka makrama

4. Złożony sznurek przełóż od góry pod bazę, a dwa końce sznurka przeciągnij pod powstałą pętelką. Powtórz czynność po drugiej stronie ozdobnej bazy. Takim węzłem mocującym zamocujesz sznurki po obydwu stronach.

tutorial bransoletka makrama

5. Przypal delikatnie dwie końcówki sznurka. Uformuj je, tak aby się połączyły. To ułątwi Ci przeciągnięcie koralików przez dziurkę. Analogicznie zrób to samo po drugiej stronie.

6. Przeciągnij w dowolnej kolejności koraliki. W tej bransoletce nawleczemy po obu stronach hematyt- koralik fire polish- szklaną kropelkę.

7. Tak wyglądają nawleczone koraliki po obu stronach bransoletki.

8. Kartonik będzie nam potrzebny, aby zamocować na nim bransoletkę. Równie dobrze możemy użyć tablicy korkowej, tablicy do makramy, poduszki. Ważne jest aby sznurki na których będziemy zaplatać były naciągnięte. W przypadku kartonika, natnij go delikatnie u góry i na dole.

Zaczynamy zaplatać pierwszą stronę naszej bransoletki. Będziemy zaczynać zawsze z lewej strony. Powstanie nam słupek węzłów spiralnych. Ważne jest aby każdy węzeł mocno zaciskać. Te sznurki na których zamocowałyśmy koraliki, to sznurki „leniwe”, nie będą pracowały, będą rdzeniem, to na nich będziemy zaplatać.

9. óż metrowy sznurek na pół, przełóż go pod sznurkami, na których znajdują się koraliki. Niech sznurek wyznaczy nam środek. Zaczynamy od lewej strony. Weź sznurek z lewej strony, przełóż go nad rdzeniem. 

10. Sznurek z prawej strony połóż teraz na tym z lewej.

Następnie przełóż pod rdzeniem i włóż w pętelkę. 

11. Zaciśnij sznurek z prawej i lewej strony jednocześnie, powstanie nam węzeł płaski. Węzeł płaski kontynuowany zawsze z lewej strony stworzy nam słupek węzłów spiralnych. Czynność powtórz około 40 razy. Pamiętaj mocno zaciskaj węzły, pozwól bransoletce się skręcać. Zawsze zaczynaj z lewej strony.

12. Powtórz czynność z drugiej strony bransoletki.

13. Bransoletka z tutorialu ma około 16 cm długości, ale wymierzone sznurki pozwolą zrobić Wam szerszą bransoletkę. Zrób taką jak chcesz. 

13. Odetnij teraz końcówki z jednej i drugiej strony. Pozostaw wystającą końcówkę około 3 mm od splotu.

14. Nie wyrzucaj odciętych końcówek sznurka będą idealne do zrobienia zapięcia. Sznurki do makramy są topliwe, co pozwala nam łatwo zakończyć pracę. Przypal odcięte końcówki sznurka. Pamiętaj jednak, aby zrobić to delikatnie. Od razu po przypaleniu należy docisnąć przypalane miejsce palcem.

15. BRANSOLETKA PRAWIE GOTOWA! Wystarczy zrobić zapięcie.

16. óż razem końce bransoletki do wewnątrz. Te końce będą stanowić rdzeń.

17. Pamiętasz jak robiło się węzeł płaski? To zrób tak samo jak w bransoletce zaczynając z lewej strony, powtórz czynność 7 razy (na szczęście 🙂 ). Odetnij końcówki. Przypal.

18. Powstało zapięcie przesuwane, makramowe. Na końcach bransoletki umieść koraliki.

19. Teraz zrób węzełek pod koralikiem.

20. Przypal końcówki, żeby sznureczki się nie rozwiązały.

21. Taaadaaaammmm….. BRANSOLETKA GOTOWA 🙂 Teraz możesz się cieszyć swoją modną bransoletką, lub podarować ją bliskiej osobie na prezent.

A jaki Ty kolor sznurków wybierzesz na swoją bransoletkę?

 

tutorial bransoletka makrama