Mimesis Online

Wrocławska grupa developerska Tannhauser Gate została założona w 1998 roku z inicjatywy trzech panów. Początkowo trio miało zajmować się tworzeniem profesjonalnej grafiki komputerowej, jednak szybko narodził się ambitny pomysł stworzenia gry… W roku 1999, gdy do grupy dołączyły nowe persona, rozpoczęto pracę nad Mimesis Online – pierwszą polską grą MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game), która w chwili obecnej jest w końcowych fazach produkcji.

Czym jest tytułowe, tajemnicze słowo Mimesis, które co poniektórych może intrygować? Na to pytanie odpowiedzi na pewno udzieliłby nam śp. Arystoteles, który tłumaczy to pojęcie jako twórczy, świadomy akt kreowania obiektywnej rzeczywistości. Konkretniej rzecz ujmując, świat Mimesis to miejsce po niewyobrażalnej katastrofie kosmicznej, która zniszczyła znany wszystkim porządek, a nawet czas. Ci, którzy przetrwali atak chaosu, zaczęli tworzyć nowy porządek świata, gdzie jednak systemy wartości nie uległy zmianie i wszyscy dalej dążą do władzy i pieniędzy, nie mając przy tym najmniejszych skrupułów. Samo przeżycie kataklizmu jest niczym w porównaniu z przetrwaniem w nowej rzeczywistości, gdzie nie ma przyjaciół, są sami wrogowie, bezwzględni i okrutni. W tak brutalnej rzeczywistości jest kilka zasad: musisz zabijać, aby nie zostać zabitym, wysłuchiwać innych, lecz nigdy bezgranicznie ufać, dobierać sprzymierzeńców z najwyższą rozwagą, ale bacznie uważać, żeby nie odwrócić się do nich plecami.

Swoją przygodę zaczynamy od wyboru rasy, języka, profesji, płci, wyznawanego bóstwa, wyglądu zewnętrznego oraz wielu innych opcji. Gdy wykreujemy naszą postać, możemy od razu zapuścić się w świat gry lub poćwiczyć w specjalnym tutorialu. Gdy uznamy, że jesteśmy gotowi do rozgrywki, zostaniemy przeniesieni do Mimesis. Sterowanie postacią ma przypominać klasyczną grę role-playing. Rozwijamy nasz charakter, uczymy nowych rzeczy, kształcimy pod odpowiednim kątem. Wszystko to za pomocą punktów, które zdobywamy, pokonując przeciwnika, wypełniając zadania, eksploatując teren oraz na inne sposoby. Zdobywamy także za pomocą tych działań pieniądze, za które możemy zakupić przedmioty, uzbrojenie, wydobyć cenne informacje czy kupić rozmaite nieruchomości. Tam możemy stworzyć swoją grupę terrorystyczną czy jakąkolwiek inną działalność. Wymaga to stałej interakcji z innymi graczami, przez co tworzy się olbrzymie społeczeństwo, w którym zaczną wyodrębniać się poszczególne grupy.

Mimesis Online został zrealizowany w całkowitym środowisku 3D. Gracz ma możliwość wyboru widoku świata spośród dwóch trybów: TTP i FPP. To, co nam przyjdzie oglądać w grze, to prawdziwe cudo, pięknie wykonana rzeczywistość, gdzie otoczenie jest w pełni dynamiczne, interaktywne i zrandomizowane. Wszystko można podnieść, pooglądać, z wszystkich stron użyć i zniszczyć. Mimesis żyje swoim własnym, fantastycznym życiem. Świat nie stoi w miejscu: na drzewach rosną jabłka, roślinność stale pnie się w górę, mijają dni i noce, zmieniają się pory roku, co ma znaczący wpływ na wygląd i przebieg rozgrywki.

Jak widać, Mimesis Online zapowiada się fenomenalnie. Jeśli autorom uda się zrealizować wszystkie pomysły na przyzwoitym poziomie, czeka nas wielki hit. Gra niestety nie będzie wydana w naszym ojczystym języku (a w angielskim). Co się zaś tyczy ceny, to równa się ona.. zeru. Samą grę dostajemy za darmo, a gdy chcemy grać, musimy uiścić ok. 10$ na konto producenta. Jak na nasz kraj, jest to dość spora kwota, ale jeśli gra zaprezentuje godny poziom, na pewno znajdzie się wiele osób chcących wykupić abonament.